KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Tusch 5918013
nr 591 8013
Tusch
Lavering, Osignerad, Tillskriven Josef Svanlund, 37x25
måndag 27 juli 2009
kl 19:44:31
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.